gizem yıldız mete

+90 506 237 07 08                                      info:@gizemlimatematik.com             İntagram: @gizemlimath

1- Yeni sistemi iyi tanıyın!

 

Temel yeterlilik testinde  Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve geometri soruları yer almaktadır. Eski sistemde ilk basamak sınavı mart ayında yapılırken yeni sistemde TYT haziran ayında yapılacak. Bu yüzden hem TYT hem de AYT konularını aynı anda götürmeniz gerekmektedir.

 

2- TYT’de her soru çok değerli!

 

Yeni sistemde 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu olacak. Soru sayısı az ve 1 milyonun üzerinde aday sınava girecek. Bu yüzden 1 soruyu doğru yapmayı geçelim 1 yanlış yapmamak bile sıralamanızı binlerce oynatacaktır.

 

3-Zamanı iyi yönetmeyi öğrenin, verimli çalışmaya odaklanın!

 

Türkçe’de paragraf soruları ile sözel mantık ve matematikte problem sorularıyla sayısal mantık soruları çok fazla vakit harcıyor. Eski sistemde fen veya sosyal bilgilerden kalan zamanı Türkçe ve matematiğe dağıtabiliyorken artık böyle bir şansınız yok. Çünkü fen ve sosyal bilimler testinde soru sayısı yarı yarıya azaldı. Bu yüzden sınava kadar zaman tutarak soru çözmelisiniz.

 

4- Önce konuları teorik olarak iyi kavrayın sonra bol soru çözün!

 

Türkçe netinizi belirleyecek konu paragraf...Bunun için de her gün en az 20 paragraf sorusu çözün. Bu sayede anlama yeteneğiniz artacak ve paragraf sorularını daha hızlı çözebileceksiniz. Matematik’te ise sayısal sorulardan ziyade problem sorularına yoğunlaşın. Günlük 20 problem sorusu çözerek TYT sınavındaistediğiniz netlere ulaşabilirsiniz.Üstelik hız kazandığınız takdirde boş sorulara dönecek vaktiniz de olacaktır.

 

5- Sınava bir ay kala her gün deneme çözün!

 

Konuları bitirdikten sonra nisan ayından itibaren her gün deneme 1 deneme çözün. Denemelerde yapabileceğiniz maksimum neti öngörebilirken eksiklerinizi de görüp tamamlayabilirsiniz. Ayrıca hız kazanarak sınav anında zamanı kontrol edebilirsiniz. Denemelerin temel amacı yapamadığınız soruların üzerine yoğunlaşmaktır. Açıklamalı cevaplar üzerinden yapamadığınız soruları deneme sorusu üzerinden yeniden çözmelisiniz.