gizem yıldız mete

+90 506 237 07 08                                      info:@gizemlimatematik.com             İntagram: @gizemlimath

pi

Pi sayısı Kaçtır?

 

Pi Sayısı, irrasyonel bir sayıdır, yani basit bir kesir ile ifade edilemeyen gerçek bir sayıdır. Bunun nedeni pi ‘nin matematikçilerin “sonsuz ondalık” dediği şey olmasıdır – ondalık noktasından sonra, rakamlar sonsuza dek devam eder.
Matematiğe başlarken, öğrenciler pi ile çalışmaya 3,14 veya 3,14159 gibi bir değeri kabul ederek başlar. Bir irrasyonel sayı olmasına rağmen, bazıları pi ‘yi tahmin etmek için 333/106, 22/7 gibi rasyonel ifadeler kullanır. (Bu rasyonel ifadeler yalnızca birkaç ondalık basamak için doğrudur.)

ALTIN ORAN

 

Altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.  

SANTRANCIN HİKAYESİ VE ÜSLÜ SAYILAR

 

Satrancın kayıtlara göre ilk kez MS. 570 yıllarında Hindistan’da oynandığını biliyoruz. Daha önce Çin’de de bu oyunun oynandığı rivayet ediliyor.

Rivayet olunur ki bunu bulan Brahman rahibi Şah’a bir ders vermek istemiş. ”Sen ne kadar önemli bir insan olursan ol, adamların, vezirlerin, askerlerin olmadan hiçbir işe yaramazsın” demek istemiş.